Logo Utrecht University

NetherMod 2017 Conference (27-31 Aug. 2017)

Participant list

Here you can find the list of participants to the workshop:

Manar Alsaif (U. Montpellier)
Suzanne Atkins (ETH Zurich)
Thorsten Becker (U. Texas at Austin)
Daniela Bolrão (ETH Zurich)
Kittiphon Boonma (Ins. of Earth Sciences Jaume Almera)
Daniel Bower (U. Bern)
Eva Bredow (GFZ Potsdam)
Sascha Brune (GFZ Potsdam)
Susanne Buiter (Geological Survey of Norway / U. Oslo)
Kiran Chotalia (UC London)
Hana Cizkova (Charles U. Prague)
Nicolas Coltice (ENS Lyon)
Clinton Conrad (U. Oslo)
Ana Costa (U. Mainz)
Fabio Crameri (U. Oslo)
Claire Currie (U. Alberta)
Luca Dal Zilio (ETH Zurich)
Juliane Dannberg (Colorado State U.)
Anne Davaille (U. Paris-Sud)
Rhodri Davies (ANU)
Huw Davies (Cardiff. U.)
René de Borst (U. Sheffield)
Janik Dohmen (Goethe U. Frankfurt)
Thibault Duretz (U. Rennes 1)
Philipp Eichheimer (U. Bayreuth,)
Manuele Faccenda (U. Padova)
Manel Fernandez (Ins. of Earth Sciences Jaume Almera)
Eleonora Ficini (Sapienza U. Roma)
Thijs Franken (IPGP)
Menno Fraters (U. Utrecht)
Lukas Fuchs (U. Texas at Austin)
Fanny Garel (U. Montpellier)
Rene Gassmoeller (Colorado State U.)
David Gebhardt (ETH Zurich)
Gianluca Gerardi (U. Paris-Sud)
Anne Glerum (GFZ Potsdam)
Oguz Gogus (Istanbul Technical U. / Eurasia Inst. of Earth Sciences)
Gregor Golabek (U. Bayreuth,)
Antoniette Greta Grima (UC London)
Johanna Gülcher (ETH Zurich)
Ulli Hansen (U. Muenster)
Philipp Hellenkamp (U. Muenster)
John Hernlund (Tokyo Institute of Technology)
Christine Houser (Tokyo Institute of Technology)
Solenn Hertgen (U. Rennes 1)
Eugene Humphreys (U. Oregon)
Charitra Jain (ETH Zurich)
Ludovic Jeanniot (Geological Survey of Norway)
ivone Jimenez-Munt (Ins. of Earth Sciences Jaume Almera)
Boris Kaus (U. Mainz)
Louise Kellogg (UC Davies)
Agnes Kiraly (U. Oslo)
Laetitia Le Pourhiet (UPMC-Sorbonne U.)
Sara Lenzi (Institute of Geosciences and Earth Resources , CNR)
Carolina Lithgow-Bertelloni (UC London)
Sibiao Liu (GFZ Potsdam)
Xiaogang Long (ETH Zurich)
Gang Lu ( U. Bergen)
Valentina Magni (U. Oslo)
Lucan Mameri (U. Montpellier)
Antonio Manjon Cabeza Cordoba (ETH Zurich)
Gabriele Marquart (RWTH Aachen U.)
Maxime Maurice (DLR)
Dave May (U. Oxford)
Edie Miglio (Politecnico di Milano)
Eric Mittelstaedt (U. Idaho)
Jessica Munch (ETH Zurich)
Takashi Nakagawa (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology)
Ana Negredo (U. Complutense de Madrid / Instituto de Geociencias)
Jean-Arthur Olive (Columbia U.)
Anthony Osei Tutu ( GFZ Potsdam)
Vojtech Patocka (Charles U. Prague)
Mattia Penati (Politecnico di Milano)
Andrea Piccolo (U. Mainz)
Alexis Plunder (U. Utrecht)
Yury Podladchikov (U. Lausanne)
Casper Pranger (ETH Zurich)
Simon Preuss (ETH Zurich)
Matthew Price (Cardiff U.)
Adina Pusok (U. California San Diego)
Ludovic Raess (U. Lausanne)
Georg Reuber (U. Mainz)
Neil Ribe (U. Paris-Sud)
Juan Rodriguez-Gonzalez (Durham U.)
Tobias Rolf (U. Oslo)
Bart Root (Delft U. Technology)
Antoine Rozel (ETH Zurich)
Lars Ruepke (GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel)
Lisa Rummel (U. Mainz)
Amir Sadeghi-Bagherabadi (Institute for Advanced Studies in Basic Sciences / INGV)
Jana Schierjott (ETH Zurich)
Nicholas Schliffke (Durham U.)
Harro Schmeling (Goethe University Frankfurt)
Jorina Schütt (University of Helsinki)
Nicolo Sgreva (U. Paris-Sud)
Grace Shephard (U. Oslo)
Aurore Sibrant (U. Paris-Sud)
Rafael M. Silva (U. Sao Paulo)
Wim Spakman (U. Utrecht)
Rebekka Steffen (Uppsala University)
Dave Stegman (U. California San Diego)
Claudia Stein (Wilhelms-U. Münster)
Wolfgang Szwillus (Christian Albrechts U kiel)
Paul Tackley (ETH Zurich)
Micheal Tetley (U. Sydney / CSIRO / Caltech)
Thomas Theunissen (U. Bergen)
Marcel Thielmann (U. Bayreuth)
Cedric Thieulot (U. Utrecht)
Catherine Thoraval (U. Montpellier)
Andrea Tommasi (U. Montpellier)
Montaserrat Torne (Ins. of Earth Sciences Jaume Almera)
Angel Valverde (Ins. of Earth Sciences Jaume Almera)
Ylona van Dinther (ETH Zurich)
Jolante van Wijk (New Mexico Tech)
Iris van Zelst (ETH Zurich)
Frank Wagner (ETH Zurich)
Herbert Wallner (U. Frankfurt)
Xinxin Wang (Chinese Academy of Sciences)
Matthew Weller (U. Texas at Austin)
Dave Whipp (U. Helsinki)
Thomas Wiesehöfer (U. Muenster)
Katherine Willis (U. Leeds)
Sebastian Wolf (U. Bergen)
Theresa Wong (U. Muenster / Washington U. St Louis)
Yue Zhao (Vrije U. Amsterdam)
Xin Zhou (ETH Zurich)